Drama & Performance er for dig, der har lyst til at opføre, udforske og udfordre dig selv.
Uanset om du er til drama, musik eller dans – eller bare gerne vil ud af komfortzonen og prøve noget nyt – er dette hold en mulighed for at udvikle dit personlige udtryk.
I forløbet arbejder vi med to større projekter:
1. Gyserkælder
Du er med til at opbygge en gyserkælder og fungerer også som figurant. Her arbejder vi med stemning, kropssprog og indlevelse – og ja, du kommer til at skræmme livet af andre 😄
2. Forestillingen “Terkel i knibe”
Du er medansvarlig for forestillingen og arbejder med alt, hvad der hører til en produktion:
lyd, lys, kulisser, kostumer, koreografi og instruktion – både på og bag scenen.
Gennem forløbet arbejder du intenst med indlevelse, mod og scenisk udtryk, og du vil opleve at stå frem – både alene og foran andre. Det giver kompetencer og selvtillid, som kan bruges i mange andre sammenhænge i livet.
Da samarbejde er en vigtig del af arbejdet, forventes det, at du har lyst til at tage fælles ansvar, bidrage aktivt og være en del af fællesskabet – især når vi arbejder mod en fælles forestilling.
Drama & Performance er et hold med plads til engagement, udvikling og stærkt sammenhold 🎭